Tabletki i proszek do zmywarki – diy

Zmywarka – dla jednych wybawienie od ręcznego mycia naczyń dla innych prostokątna, tykająca bomba zarazków i bakterii.

Niektórzy myją naczynia w zmywarce inni wolą myć wszystko ręcznie bo nie lubią gromadzić brudnych naczyń w zmywarce i mieć taką świadomość tego, że nie zrobili czegoś od razu i nie mają czysto. Do której grupy ty należysz?

Dzisiaj podsyłam Wam przepis na proszek i tabletki do zmywarki, które możesz zrobić w domu. Wykonanie zajmuje tylko 10 min. Jednak zanim przejdę do przepisu postraszę Was trochę składami takich  drogeryjnych tabletek do zmywarki.

A W SKŁADZIE ZNAJDZIESZ MIĘDZY INNYMI:

 • Chlor: silnie trujący, utleniacz, stosowany w wybielaczach do prania, detergentach do zmywarka, płynach i proszkach do czyszczenie wanien, kabin i kafelek. Działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe, co za tym idzie może prowadzić do obrzęku płuc i innych chorób.
 • Amoniak: silnie toksyczny, składnik środków czyszczący do łazienek oraz uniwersalnych płynów czyszczących, silnie trujący w zależności od stężenia powoduje podrażnienia układu oddechowego, kaszel, w wysokich stężeniach powoduje śmierć.
 • Formaldehydy:stosowane do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, klejach meblowych, lakierach do paznokci, barwnikach i jako środek odkażający. Stosowany również jako konserwant i dodatek do żywności jako E240. EPA klasyfikuje formaldehydy jako prawdopodobny związek rakotwórczy u ludzi. W małych ilościach posiada właściwości bakteriobójcze w dużych natomiast trujące. Formaldechydy mogą powodować różnego rodzaju alergie, pieczenie oczu, nosa, gardła, uciski w klatce piersiowej.
 • Fosforany:znajdziesz w produktach spożywczych oraz środkach chemicznych. Choć wycofano się z dodawania fosforanów do proszków do prania w tabletkach nadal  możesz je znaleźć. Fosforany są odpowiedzialne za ograniczenie tlenu w wodzie poprzez rozrost wodorostów i innych roślin, a co za tym idzie przyczyniają się do śmierci wielu organizmów żyjących w morzach. Wykorzystywane są one w roli stabilizatorów, regulatorów kwasowości, emulgatorów, a także przeciwutleniaczy. Powodują rozregulowanie gospodarki mineralnej (przede wszystkim wapń, magnez, cynk), syntezy witaminy D i gospodarki hormonalnej szybko odczuć możemy w postaci ogólnego zmęczenia i spadku formy. Długotrwałe skutki to natomiast otyłość, nadciśnienie tętnicze, problemy układu krążeniowego, osteoporoza, a nawet nowotwory układu pokarmowego. W przypadku dzieci nadmiar fosforanów w organizmie objawiać się może zwiększoną nadpobudliwością i trudnościami z koncentracją.
 • Polikarboksylany: pochodne ropy naftowej, odpowiedzialne za zmiękczenie wody. Mają również zapobiegać pojawieniu się białego osadu. I tu pojawia się problem ponieważ nie polikarboksylany nie są dostatecznie zbadane pod kątem szkodliwości i wpływu na zdrowie człowieka. Ale miejcie pewność, że zdrowe to to nie jest skoro jest pochodnym ropy naftowej.

Można by wymieniać dalej : kompozycje zapachowe, enzymy, środki powierzchniowo czynne.

Więcej możesz również poczytać we wpisie o ekologicznym proszku do prania. Tu również pisałam o tym co możesz znaleźć w proszkach do praniach i o substancjach, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Nie wiem czy słyszeliście również o tym, że po umyciu naczyń w zmywarce taką „sztuczną tabletką” stopniowo wyjaławiamy nasz organizm? Talerze, szklanki po umyciu są tak lśniące, że niemal możesz się w nich przejrzeć i nic dziwnego skoro to sama chemia.

Nie miejcie jednak złudzeń, że to wszystko zostało porządnie zmyte. Substancje, które zostały użyte by umyć nasze naczynia osiadają na nich i my nakładając sobie na talerz jedzenie no cóż no właśnie co spożywamy razem z nim?


PROSZEK DO ZMYWARKI – PRZEPIS:


 • 1 szklanka boraksu∗,
 • 1 szklanka sody kalcynowanej (to nie to samo co soda oczyszczona),
 • 0,5 szklanki soli (może być zwykła sól kuchenna),
 • 0,5 szklanki kwasku cytrynowego,
 • opcjonalnie 10-15 kropli olejku eterycznego np. miętowy, cytrynowy.

Wykonanie:

Wszystkie składniki umieść w dużej misce, porządnie wymieszaj by pozbyć się ewentualnych grudek. Na koniec dodaj olejek eteryczny. Całość przekładamy do pojemnika, szczelnie zamykamy. Nie wystawiamy na działanie promieni słonecznych.

tabletki do zmywarki wykonanie

Użycie:

1-2 łyżki na jeden cykl prania. Jak to zrobić? Rozsypać na dno zmywarki i już:) Nie polecam jednak jeżeli macie zmywarki ze wstępnym cyklem prania ponieważ wszystko od razu zostanie zmyte, a nie umyte dlatego tu polecałabym zrobienie tabletek do zmywarki :).


TABLETKI DO ZMYWARKI – PRZEPIS:


 • 1 szklanka boraksu,
 • 1 szklanka sody kalcynowanej,
 • 0,5 szklanki soli kuchennej,
 • 3/4 szklani soku z cytryny lub maceratu cytrusowo-korzennego . Ja robiłam na maceracie – tylko dodałam go ciut mniej. Musisz uzyskać mniej więcej taką konsystencje jak na zdjęciu poniżej.
 • opcjonalnie 10-15 kropli olejku eterycznego np. miętowy lub cytrynowy.

Tabletki do zmywarki – wykonanie:

Wszystkie składniki umieszczamy w dużej misce. Mieszamy. Stopniowo dodajemy macerat lub sok z cytryny. Wszystko zacznie musować, burzyć się dlatego ważne jest by dodawać płyn pomału i dobrze gdyby miska była większa:) Tak wiecie na wszelki wypadek:) Następnie wypełniamy proszkiem pojemniki do kostek lodu i odstawiamy na 24h do wyschnięcia. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku z dala od dzieci i promieni słonecznych.

Użycie:

1 tabletka na jeden cykl prania. Jednak gdy widzę, że mam talerze bardzo zabrudzone to dodaję jeszcze 1 łyżkę proszku na dno zmywarki. Nie ma opcji żeby jakiś talerz nie został domyty:) Do komory na płyn nabłyszczający wlej zwykły ocet spirytusowy, jabłkowy lub macerat cytrusowo-korzenny.

Boraks – wiem, że dla wielu z Was temat boraksu i jego toksyczności nie jest do końca jasny czy jest on w końcu toksyczny czy można go spokojnie wykorzystywać np. w środkach czystości. (Jest bezpieczny i można z niego korzystać:) Podsyłam Wam dosyć obszerny artykuł dla dociekliwych o boraksie.

Dodaj komentarz