Przepis na mleczko do czyszczenia uniwersalne

Mleczko do czyszczenia przyda się do mycia płytek, zlewozmywaków, wanien (również tych akrylowych). Wszędzie tam, gdzie normalnie użylibyście kupionego, chemicznego mleczka do czyszczenia. Ciarki przechodzą po plecach jak czyta się etykietę ze składem takiego mleczka.

Po przeczytani kilku pierwszych liter jednego ze składników (a wyraz składa się z 16 liter) odpuszczam dalsze czytanie bo wiem , że nic dobrego się tu nie znajdzie. Policzyłam również ile przeciętnie takich butelek zużyłabym w ciągu życia i załóżmy, że dożyję 70.

Zużywając 1 mleczko na 2 miesiące co daje 6 butelek plastikowych w ciągu roku = średnio 400-420 butelek w ciągu życia.  (Wiadomo policzyłam całe 70 lat. Jak dołożymy do tego inne środki czystości to spokojnie przez całe życie moglibyśmy załadować kontener butelkami plastikowymi różnej maści).

Przeciętny Polak spożywa w ciągu roku średnio około dwóch kilogramów środków chemicznych zawartych w żywności. Są to substancje chemiczne, które dodawane do artykułów spożywczych zapobiegają ich psuciu się, przedłużają trwałość, zapewniają odpowiedni smak, zapach i wygląd.

Należy do tego oczywiście dodać substancje chemiczne, które wnikają przez skórę i te, które wdychamy.

Mam wybór i wybieram domowe środki czystości. Na blogu pojawił się już przepis na proszek do prania, czy macerat cytrusowo-korzenny, który jest bazą wielu środków czystości i przy tym pięknie pachnie. Mleczko do czyszczenia jest bardzo proste i przede wszystkim szybkie w wykonaniu.

Soda oczyszczona jest podstawą mleczka do czyszczenia i dzięki niej otrzymujemy delikatne właściwości ścierne. Mleczko jest puszyste, ładnie się rozprowadza i wierzcie mi daje radę z niejednym brudem.


MLECZKO DO CZYSZCZENIA – PRZEPIS:


  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 0,5 szklanki gospodarczego mydła w płynie,
  • kilka kropel naturalnego olejku cytrynowego lub olejku, który lubicie

Aby przygotować takie mydło w płynie należy do 200ml wody demineralizowanej lub wody po wygotowanych orzechach piorących dodać 1 – 1,5 łyżki startego szarego mydła lub mydła gospodarczego, które ścieramy na tarce przygotowując wiórki mydlane.

Wodę zagotowujemy wraz z wiórkami, aby się rozpuściły. Czekamy aż całość ostygnie.  Mydło w płynie gotowe!

Mleczko do czyszczenia – wykonanie:

Do miski wsypujemy 1 szklankę sody oczyszczonej i 0,5 szklanki przygotowanego wcześniej mydła w płynie. Wszystko mieszamy (u mnie trzepaczką) do uzyskania jednolitej konsystencji pianki.

Oczywiście możemy dowolnie zmieniać proporcje w zależności od tego jaką gęstość chcemy uzyskać. Na końcu dodajemy naturalny olejek eteryczny i mleczko do czyszczenia gotowe

Dodaj komentarz