Płukanka do włosów to moje must have w codziennej pielęgnacji włosów. Czasem robię zwykła płukankę na bazie octu jabłkowego, a czasem właśnie przygotowuje sobie ziołowo-octową płukankę. W poście dotyczącym prawidłowego mycia włosów mydłem pisałam o tym jak ważne jest zrobienie octowej płukanki by zneutralizuje zasadowy odczyn mydeł. Zmiękczyć i wygładzić włosy. I dzisiaj właśnie czas na przygotowanie takiej ziołowo-octowej płukanki.

Jaki ocet wybrać?

Najlepszy oczywiście będzie taki ocet, który przygotujecie samodzielnie. Jednak jeżeli nie macie na to czasu to wybierajcie ocet, który jest mętny ponieważ taki ocet powstaje w wyniku naturalnej fermentacji przy udziale bakterii kwasu octowego oraz drożdży. Unikajcie takich przejrzystych, klarownych octów – mogą być one pozbawione właściwości leczniczych.Ocet jabłkowy w swoim składzie powinien zawierać potas, żelazo, enzymy, witaminy z grupy A, B6, C, E, magnez. Ocet jabłkowy ma duże właściwości przeciwbakteryjne za sprawą kwasu octowego, który obniżą pH i zabija bakterie ( bardzo fajnie sprawdza się przy włosach przetłuszczających się). Pomocny w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych (inhalacje na bazie octu jabłkowego), odchudzaniu czy bólu gardła.

Płukanka octowo-ziołowa – będzie potrzebne :

Słuchajcie nie ma innej opcji – trzeba założyć kalosze, ubrać długi rękaw, zabrać chłopu szpadel (lub zabrać również chłopa ze sobą:)  i udać się w łąkową dzicz by nazbierać :

 • pokrzyw
 • skrzypu
 • korzenie i liście łopianu (Wy zbieracie liście łopianu, a chłop kopie korzenie – niech się wykaże swoją muskulaturą:) Możecie mu powiedzieć, że w nagrodę poczęstujecie go sokiem z pokrzyw:D Jak myślicie pójdzie na taki układ?:) Korzenie oczywiście najlepiej zbiera się w okresie wczesno-wiosennym, kiedy wszystkie składniki są skumulowane w korzeniu, a nie całej roślinie, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma:)
 • mętny ocet jabłkowy

Płukanka do włosów – przepis :


 • 0,4 l odwaru ze skrzypu
 • 0,5 szklanki soku z pokrzyw
 • 0,5 szklanki soku z korzenia i liści łopianu (razem)
 • 2-3 łyżki octu jabłkowego (możesz zacząć od 1 łyżki)
plukanka do wlosow na bazie ziol

Sok z łopianu

Wykonanie:

 • Pęczek skrzypu zalewamy wodą i gotujemy wraz z korzeniem łopianu (wcześniej oczywiście należny go oczyścić)na niewielkim ogniu przez ok. 30 min. Zostawiamy pod przykryciem do całkowitego wystudzenia. Następnie przecedzamy odwar przez sito by pozbyć się skrzypowych farfocli i kawałeczków korzenia. Możesz wcześniej nieco rozdrobnić, pociąć gałązki skrzypu tak by podczas gotowania związki czynne miały łatwiejsze przejście do wody (krzemionka).
 • Pokrzywę i liście łopianu  przepuszczamy przez wyciskarkę do owoców i warzyw. Potrzebujesz tego tyle by uzyskać ok. 0,5 szklanki soku z pokrzywy i 0,5 szklanki soku z liści łopianu.
 • Do odwaru ze skrzypu wlewamy sok z pokrzywy, sok z łopianu, dodajemy 2-3 łyżki octu jabłkowego i porządnie mieszamy.
 • Jeżeli nie masz możliwości by przepuścić pokrzywę i łopian przez wyciskarkę możesz z tych wszystkich ziół zrobić odwar. Tylko będziesz potrzebować więcej wody by zalać wszystkie zioła wraz z korzeniem i  również gotuj na małym ogniu wszystko przez 30min. Jest to również jakąś alternatywą jednak ja wolę (zwłaszcza w sezonie) robić wszystko na świeżych ziołach i z pokrzywy jednak lepiej jest zrobić sok – podczas tak długiego gotowania może stracić swoje liczne substancje natomiast korzeń i skrzyp trzeba dłużej pogotować.
 • Całość przelewamy do butelki, słoika. Jeżeli nie wykorzystasz wszystkiego za pierwszym razem możesz taką płukankę wstawić do lodówki i wykorzystać przy następnym myciu włosów.

Jeszcze innym sposobem na taką ziołowo-octową płukankę jest zamacerowanie wszystkich ziół w occie jabłkowym:

 • 4 gałązki pokrzywy, liść łopianu, kwiat mydlnicy lekarskiej, kłącze tataraku zalewamy octem jabłkowym. Odstawiamy w ciepłe miejsce (lecz nie mocno nasłonecznione) na dwa tygodnie codziennie mieszając, po tym czasie przecedzamy wszystko przez sito, możemy wzmocnić wszystko paroma kroplami olejku eterycznego w zależności od rodzaju włosów. Taki macerat wystarczy Wam na długi czas bo wtedy dodajemy 2 łyżki na litr wody takiej płukanki. Koniecznie do zrobienia by mieć czym płukać włosy zimą:)Zioła również można dobierać pod kątem rodzaju włosów i tak do włosów jasnych dobra będzie: lipa, kwiat dziewanny, rumianek. Do włosów ciemnych: szałwia, kora dębu, liście orzecha włoskiego. Do włosów zniszczonych: skrzyp, łopian, mydlnica lekarska, rozmaryn. Włosy przetłuszczające się: rozmaryn, kłącze tataraku, kora wierzby, chmiel.

Płukanka do włosów – sposób użycia:

Po ostatnim myciu włosów czy to mydłem czy to szamponem pomału polewamy włosy płukanką do włosów starając się przy tym nieco wmasować płukankę we włosy. Następnie spłukujemy włosy letnia wodą i viola gotowe! Czynność możesz powtórzyć dwukrotnie. Octowy zapach po płukance nie pozostanie na włosach po wysuszeniu. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką kilka razy by całość porządnie się wymieszała

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

DODAJ KOMENTARZ