Naturalny odświeżacz powietrza

Czasem mam problem ze zrobieniem dobrego tytułu. Bo wiecie jak to jest – często jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ale nie w przypadku tego odświeżacza, który zagościł w moim domu w różnych wersjach zapachowych i dzisiaj pokażę Wam jak możecie przygotować taki odświeżacz DIY.

Dzisiaj postanowiłam, że nie będę pisać o wszystkich tych złych substancjach, które znajdują się w odświeżaczach i środkach odświeżająco – czyszczących bo doskonale wiem i Wy również, że znajdują się tam substancje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Odświeżacz jest na tyle uniwersalny, że możesz nim wypsikać całą łazienkę, przemyć lustra (wtedy nie dodajemy olejków eterycznych), odświeżyć kanapy, meble tapicerowane, a nawet dywaniki – tak wiele za tak niewiele.

Odświeżacz szybko wysycha i dezodoryzuje tak , że szczęka opada:) Co więcej jest to środek w 100% nietoksyczny, dzięki czemu można go rozpylać wokół zwierząt domowych i dzieci.

Biały ocet rozpuszcza brud w tkaninie i działa jak naturalny dezodorant, pochłaniający nieprzyjemne zapachy zamiast ich zakrywania.

Alkohol pomaga zabijać zarazki, a olejki eteryczne dodają przyjemny, świeży zapach. Jeżeli początkowo zapach alkoholu jest zbyt intensywny możesz włączyć wentylację lub otworzyć na chwilę okno.

Zapach alkoholu szybko się ulotni. Po wyschnięciu pozostaje bezzapachowy i pozostawia świeży zapach olejków eterycznych, lawendy i skórki cytrynowej.

Chociaż używam tego odświeżacza od krzeseł po zasłony bez żadnych problemów przed przystąpieniem do czyszczenia czy odświeżania  zalecam wykonanie szybkiego testu punktowego przed natryskiwaniem na duże obszary.

Różnie bywa  – zawsze lepiej dmuchać na zimne.

ODŚWIEŻACZ – PRZEPIS:

 • 0,5 szklanki octu,
 • 0,5 szklanki alkohol (izopropanol – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi),
 • 1 szklanka wody demineralizowanej,
 • 15-20 kropli naturalnego olejku lawendowego,
 • 15 kropli naturalnego olejku cytrynowego,
 • świeże skórki cytryny i kwiaty lawendy (opcjonalnie, ale w tym roku lawenda tak pięknie kwitnie, że nie mogłam się powstrzymać. Jeżeli dajecie świeże kwiaty lawendy i skórkę cytryny możecie dać mniej kropel olejków eterycznych. Zapach kwiatów lawendy jest tak intensywny,
 • butelka z atomizerem

Wykonanie:

 • przy pomocy lejka (lub pewnej ręki:) wlej wszystkie płyny do butelki z atomizerem,
 • dodaj pokrojoną w cienkie plasterki skórkę cytryny (7-8 plasterków) oraz 3-4 gałązki lawendy,
 • dodaj olejki eteryczne,
 • zakręć butelkę i kilkukrotnie wszystko wstrząśnij,
 • odstaw na kilka godzin przed użyciem do naciągnięcia i przejścia zapachów,

Sposób użycia:

Rozpylamy odświeżacz na zabrudzonej powierzchni i delikatnie pocierając czyścimy, czy to meble tapicerowane, blaty ze stali nierdzewnej, kafelki.

Odświeżaczem możecie psiknąć po firankach, poduszkach, dywanikach (zwłaszcza takich, które uwielbiają czworonożni przyjaciele.

Szybko pozbędziecie się nieprzyjemnych zapachów i na pewno Wasz układ oddechowy będzie zdrowszy

Dodaj komentarz