Odkąd mam pszczoły znacznie bardziej doceniam wszystko to co wytwarzają pszczoły. Może dlatego, że od kuchni widzę ile pracy wkładają w pracę na rzecz swojego ula i rodziny pszczelej.Jednym z produktów, które wytwarzają pszczoły jest propolis i zanim przejdę do zrobienia remedium na przeziębienie w formie nalewki propolisowo-ziołowej koniecznie muszę napisać Wam kilka słów o propolisie.

Propolis zwany także kitem pszczelim jest  kleistą substancją służącą do uszczelniania, a także do dezynfekcji gniazda przez pszczoły. Zdarza się też, że pszczoły powlekają propolisem zabite osobniki, których z różnych względów nie potrafią wynieść z ula. Tak zabezpieczone czy nawet zmumifikowane ciała nie stanowią żadnego zagrożenia dla żywych pszczół.

Jak powstaje propolis? Dla dociekliwych 🙂

Najpierw pszczoła zbiera z pąków drzew żywiczną substancję, którą następnie mieszają z wydzielina produkowaną przez ich gruczoły gardzielowe i żuwaczkowe. Propolis pszczoły wytwarzają bezpośrednio na pąkach – dopiero gotowy produkt zeskrobują aparatem gębowym, wkładają go do koszyczków znajdujących się przy tylnych odnóżach (tych samych, w których transportują pyłek) i w ten sposób przenoszą go do ula. Gdy pszczoły niosące propolis siadają na wylotku ula, nawet niezbyt doświadczony pszczelarz może zauważyć, że nie niosą one pyłku kwiatowego tylko kit.

Pszczoły często przynoszą znacznie więcej propolisu niż potrzebują i często właśnie ramki pszczele są obklejone propolisem. Wtedy do akcji wkraczam ja z dłutem i delikatnie zeskrobuję propolis z ramek i zamrażam go. Propolis ma postać twardej masy barwy brunatnej, brązowej, żółtobrunatnej lub czarnej. Jest rozpuszczalny w eterze i spirytusie. Propolis nie rozpuszcza się w wodzie.

nalewka propolisowo-ziołowa

Właściwości propolisu:

W propolisie wykryto kilkaset różnorodnych związków chemicznych: flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy.
Lecznicze działanie propolisu jest efektem synergistycznym zawartych w nim związków chemicznych. Propolis ma zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Właściwości farmakologiczne propolisu umożliwiają miejscowe znieczulenie, regulację ciśnienia, wzmocnienie wydzielania żółci, odtruwanie wątroby, leczenie wrzodów, ran.

Ponadto:

 • zwiększa odporności organizmu;
 • przeciwdziała miażdżycy;
 • zapobieganie reumatoidalnemu zapaleniu stawów;
 • likwiduje stany zapalne w organizmie;
 • posiada właściwości bakteriobójcze;
 • zapobiega powikłaniom infekcyjnym;
 • poprawia pamięci i kondycję psychiczną;
 • poprawia kondycję fizyczną;
 • leczy choroby skórne, w tym zakażenia,  trudno gojące się rany;
 • wspomaga zabliźnianie się ran;
 • łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia;
 • działa przeciwłupieżowo i przeciwtrądzikowo;
 • zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry;
 • regeneruje włosy;
 • wspomaga odnowę komórkową skóry;
 • jest pomocny w przypadku odmrożeń i poparzeń;
 • łagodzi stany zapalne pochwy i grzybicy pochwy;
 • leczy zapalenia gardła, zatok i ucha środkowego;

nalewka propolisowo-ziołowa


NALEWKA PROPOLISOWO-ZIOŁOWA – PRZEPIS :


 • 25g propolisu,
 • 5g szałwii,
 • 5g kory dębu,
 • 5g kwiatów wrotyczu,
 • 5g kwiatów krwawnika,
 • 300ml alkoholu 60-70% (o tym jak go uzyskać pisałam przy okazji robienia nalewki z ziela owsa )

Dla przypomnienia spirytus 96% rozrabiamy  z wodą tak by uzyskać roztwór 70%. Najprościej można to zrobić w proporcji 2:1 (2 szklanki spirytusu, 1 szklanka wody) lub bardziej precyzyjnie na 740g ml spirytusu 96% dodajemy 290ml wody. Wtedy uzyskamy ok. 1litra alkoholu 70%. Nie powinno się robić nalewki propolisowej z alkoholem o stężeniu wyższym niż 70% –  powyżej 70% następuje denaturacja białka i rozpuszczają się też woski. Jeżeli zamierzacie na bazie nalewki propolisowej robić maści, kremy itp. lepiej zamiast wody dodać glicyny ponieważ ułatwi ona łączenie dwóch frakcji. Ja zrobiłam w 2 wersjach: 1 nalewka propolisowo-ziołowa, którą zalałam gliceryną – do kremów i maści, a drugą wodą – do inhalacji, płukania gardła, przemywania ran. Stosuję zewnętrznie natomiast jeżeli masz zamiar przygotować czystą nalewkę (sam propolis + spirytus) możesz używać takiej nalewki również wewnętrznie.

Wykonanie:

Mój propolis jest w wersji pokruszonej, zbieranej w formie okruszków z ramek dlatego nie ma problemu z włożeniem ich do słoika natomiast jeżeli macie kulkę propolisu, większy kawałek przed przystąpieniem do robienia nalewki dobrze jest włożyć propolis na kilka godzin do zamrażarki, by zrobił się twardy i kruchy. Po wyjęciu z zamrażarki wkładamy do blendera i miksujemy by go rozkruszyć.Nigdy nie róbcie tego, gdy propolis jest miękki bo poprzykleja się Wam do wszystkiego (jak to kit:) i będziecie mieć problem z wyjęciem i doczyszczeniem sprzętu.  Uwaga bo propolis barwi wszystko na żółto:).

Okruszki propolisu wkładamy do słoiczka, szałwię, kwiaty krwawnika, wrotyczu delikatnie siekamy by naruszyć ich strukturę i również wrzucamy do słoika, dodajemy korę dębu (swoją zmieliłam trochę w młynku)  i zalewamy wszystko alkoholem, odstawiamy w ciemne, ciepłe miejsce. Po ok. 2 tygodniach należy przefiltrować nalewkę zlewając ją do czystego, wyparzonego słoiczka. Swoją trzymam w lodówce. W trakcie ekstrakcji na dno opadną cząstki i substancje nierozpuszczalne w alkoholu (białka, woski, pyłki, fragmenty pszczół).

Nalewka propolisowo-ziołowa – wykorzystanie :

 • Ból gardła: zaparzam herbatę z ziela szałwii, dodaję o,5 łyżeczki nalewki propolisowo-ziołowej, płuczę gardło co 2 godziny, po kilka „wlewów” do gardła – płuczę, gulgoczę i wypluwam :). Można również zrobić taką płukankę w formie aerozolu – 1 łyżeczkę nalewki propolisowo-ziołowej zalej 50 ml wody (przegotowanej) lub naparem szałwiowym, wlej do atomizera i w razie bólu gardła psikaj w tylną ściankę co 2-3 godziny. Nie połykamy – nalewka propolisowo-ziołowa przeznaczona jest generalnie do użytku zewnętrznego.
 • Katar, zatkany nos, zatoki: nie wiem czy jesteście przekonani do inhalacji, ale u mnie w domu ilekroć zaczynają się katary, bóle gardła, czy inne infekcje wspomagająco zawsze sięgam do inhalacje parowe. Do garnka wrzucam szałwię, nagietek, rumianek, korę dębu, 1 łyżkę soli kłodawskiej, 1,5 -2 l wody. Wszystko należy zagotować na małym ogniu, pozostawić na 5-10min. do naciągnięcia. Przed samą inhalacją dodaję łyżeczkę nalewki propolisowo-ziołowej, nakrywam głowę ręcznikiem i siedzę pod nim ok. 5-8 min. Najlepiej robić inhalacje na wieczór ponieważ po zrobieniu nie wolno wychodzić na dwór. Jeżeli jestem chora i wiem, że na dwór nie wyjdę takie inhalacje robię 2 razy dziennie (rano, wieczór).  Poza tym, że wracamy do zdrowia to taka inhalacja pięknie oczyszcza cerę, reguluje wydzielanie sebum, mniejsza podrażnienia. Skóra następnego dnia jest wypoczęta, gładka i wygląda dużo zdrowiej.
 • Okłady na schorzałe miejsca: 1 łyżeczka nalewki na 100 ml przegotowanej wody, namaczamy gazę w roztworze i przykładamy na bolące miejsce.
 • Maseczka do cery trądzikowej z propolisem – cały przepis wraz z wykonaniem znajdziecie w linku 🙂

nalewka propolisowo-ziołowa

 

 

Uczulenie na propolis

Propolis może wywoływać alergie, dlatego przed zastosowaniem produktów z dodatkiem propolisu wskazane jest wykonanie testu skórnego, w tym celu należy posmarować niewielką ilością preparatu z propolisem fragment skóry, by sprawdzić, czy po 2-3 dniach od posmarowania kosmetykiem nie pojawiła się reakcja alergiczna np. pieczenie, świąd lub wysypka. W przypadku skłonności do alergii warto zasięgnąć porady lekarza na temat stosowania propolisu.

Źródło:

Propolis – właściwości lecznicze

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

DODAJ KOMENTARZ