Jak zrobić płyn do mycia szyb

Raczej nie należę do tej grupy osób dla których mycie okien to czysta przyjemność i relaks. Nie mniej jednak nie lubię patrzeć przez brudne i zakurzone okno.

Chciał nie chciał okna trzeba umyć i jak to mówią przynajmniej 2 razy w roku (Wielkanoc, Święta Bożego Narodzenia).

Ja zdecydowanie muszę myć okna częściej ponieważ po pierwsze mam małe dzieci, które uwielbiają przyklejać się łapkami do szyb, po drugie na wsi latem mieszkając przy brukowej uliczce, niedaleko pół, na których latem trwają żniwa okna nieustannie wymagają mycia.

Kurzy się niemiłosiernie i prawda jest taka, że gdybym chciała  okna utrzymać w nieskazitelnej czystości 24h na dobę musiałabym je myć co 3 dzień. Tylko kto ma na to czas? Są pewne rzeczy, które musisz sobie odpuścić i się nie przejmować bo inaczej nie ujedziesz kobieto. 

Jak to mówią roboty nie przerobisz, a zadowolenie z życia trzeba mieć:) Z odsieczą przychodzi naturalny płyn do mycia szyb. Szybki w wykonaniu, skuteczny w walce z kurzem, smugami i brudem.

Przybywam do Was z dwoma przepisami na płyn do mycia szyb. Jeden przepis jest z dodatkiem octu, drugi bez niego.

Wiem, że są wśród Was osoby, które nie przepadają za zapachem octu. No po prostu śmierdzi i tyle. Można zatykać nosy, wietrzyć pomieszczenie, a i tak octowy nos wszystko wyczuje.

PŁYN DO MYCIA SZYB BEZ OCTU

  • 500ml ciepłej, destylowanej wody      
  • 2 łyżki mydła gospodarczego*
  • 2 łyżki wódki
  • 3-4 krople gliceryny (opcjonalnie)

PŁYN DO MYCIA SZYB Z OCTEM

  • 250 ml alkoholu izopropylowego 
  • 125ml octu
  • 125ml ciepłej, destylowanej wody        
  • 3-4 krople gliceryny (opcjonalnie)

UWAGI

Nie używaj wody prosto z kranu ponieważ zawiera ona sporo minerałów, które po rozpyleniu na szybę mogą pozostawić osad.       

Zamiast alkoholu izopropylowego możesz wykorzystać wódkę, spirytus, czy denaturat jednak 1l alkoholu izopropylowego jest znacznie tańszy niż wódka.        

Zamiast mydła gospodarczego możecie wykorzystać mydło w płynie dobrej jakości np. kastylijskie, marsylskie. Jeżeli robicie płyn z wykorzystaniem mydła gospodarczego zalewamy wiórki mydła gospodarczego ciepłą wodą, mieszamy do rozpuszczenia i następnie dodajemy pozostałe składniki. Przelewamy do butelki z atomizerem.       

Płyn najlepiej wykonać na świeżo, tuż przed myciem okien czy powierzchni szklanych ponieważ ciepła woda również lepiej pomaga usunąć brud. Dodatek gliceryny ma zapobiegać osadzaniu się pary na lustrze.

Opcjonalnie możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego np. cytrynowy, miętowy. Jednak nie przesadź z ilością ponieważ olejki eteryczne zwłaszcza te nie najlepszej jakości są robione w medium olejowym, a przecież nie chcemy mieć tłustych szyb.

W przypadku robienia płynu do mycia szyb z octem wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Następnie przelej do butelki z atomizerem. Przed użyciem wstrząśnij. Nanieś na zabrudzona powierzchnię i przetrzyj gazetą, ręcznikiem papierowym bądź ściereczką z mikrofibry.

Możesz również dodać 60ml cytrusowego maceratu octowego. Zamiast olejku eterycznego możesz dodać do środka butelki np. gałązkę rozmarynu, lawendy, bazylii czy mięty. Delikatny zapach ziół pozostanie w sprayu.

Płynu do mycia szyb używam również z powodzeniem na innych powierzchniach (stal nierdzewna) jednak zawsze pamiętajcie, by zrobić próbę na niewielkiej powierzchni. Przepis na powakacyjne porządki jak znalazł!

Dodaj komentarz