Jak zrobić ekologiczny proszek do prania?

Proszek do prania – szukałam długo i ciągle zmieniałam recepturę bo coś było nie tak. A to niedoprane, a to za mało pachnące, a to pojawiał się po praniu osad na bębnie. 

Po wielu próbach udało mi się wypracować taki przepis, z którego korzystam już od 4 lat i jestem zadowolona i dzisiaj się nim podzielę Zanim jednak to nastąpi chciałabym napisać kilka słów o składach tych drogeryjnych proszków do prania, z których każdy z nas korzysta lub korzystał.

Mam wrażenie, że jeżeli chodzi kosmetyki lub produkty spożywcze zaczynamy małymi krokami zwracać uwagę na składy tychże produktów i zaczynamy zwracać się ku tym naturalnym, ekologicznym  jednak jeżeli chodzi o chemiczne środki czystości to nie do końca zwracamy uwagę na ich składy często tłumacząc się brakiem wiedzy, nieświadomością tego jak poszczególne substancje znajdujące się w proszkach mogą wpłynąć na nasze zdrowie i przede wszystkim brakiem czasu. Powiem Wam tylko, że przygotowanie proszku do prania zajmuje 5-10 min. także nie ma wymówek 

Co znajdziesz w drogeryjnym proszku do prania:

 • Wybielacze – ich cząsteczki osiadają na tkaninach i podczas odbicia światła tkaniny wydają się nam bielsze. Jednym ze składników czynnych wybielaczy jest podchloryn sodu. Powoduje podrażnienia oczu i skóry. Taka ciekawostka : w stomatologii używa się go do przepłukiwania kanałów zębowych oraz dezynfekuje się ujęcia wody. Badania przeprowadzone przez Naukowców z Center for Environment and Health w belgijskim Leuven wykazały, że w domach, w których używa się raz w tygodniu wybielaczy (w różnych postaciach) wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych o 18%.
 • Substancje powierzchniowo czynne – ułatwiają zwilżenie tkanin oraz rozbicie i usunięcie brudu z włókien. Jednym z takich środków powierzchniowo czynnych jest np. Alkilobenzen liniowy sulfonowego  (LAS), który może wywoływać zawroty, bóle głowy, przyspieszenie rytmu serca. Używa się go nie tylko w proszkach do prania, ale także szamponach do włosów, płynach do kąpieli czy mydłach.
 • Sztuczne substancje zapachowe, konserwanty  – oczywiście nadają detergentom ładny zapach i równie często wywołują rożnego rodzaju reakcje alergiczne (wysypki, swędzenie, pieczenie, bąble)
 • Wypełniacze aktywne -do których zalicza się między innymi krzemiany alkaliczne, fosforany i cytryniany. Ich zadaniem jest zmiękczyć twarda wodę oraz usunąć z niej jony wapnia i magnezu. Fosforany są odpowiedzialne między innymi za spadek koncentracji, zmniejszenie wydolności układu nerwowego czy zmęczenie. Fosforany znajdziemy również w wysokoprzetworzonej i nawożonej żywności.

Myślę, że na tym poprzestanę. Często takie wysypki i podrażnienia pojawiają się u małych dzieci i my niekoniecznie od razu kojarzymy to ze środkami chemicznymi, których używamy na co dzień lecz z żywnością.

Warto zwrócić właśnie uwagę na składy środków czystości, których używamy w domu bo pamiętajcie, że to nie tylko bezpośredni kontakt ze skórą, ale również my to wdychamy!


Proszek do prania – przepis :


 • 2 szklanki wiórków z mydła gospodarczego
 • 1 szklanka boraksu
 • 1 szklanka sody kalcynowanej (węglan sodu)
 • 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej

Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie ze sobą. Proszek do prania przesyp do pojemnika. Nie dodawałam tu olejku eterycznego.

Zawsze dodaję bezpośrednio do pojemnika dozującego kilka kropel olejku eukaliptusowego lub tego co mam pod ręką. 

Powiem Wam, że proszek do prania bardzo ładnie dopiera. Wiadomo jest co prać przy trójce małych dzieci i wiadomo nie od dziś, że takie małe chochliki potrafią przyjść z podwórza całe umorusane błotem, trawą czy lodami. Przy większych zabrudzeniach namaczam ubranie, zapieram plamę mydłem gospodarczym i potem dopiero piorę.

Dlaczego te składniki?

 • Mydło gospodarcze – przetarte na wiórki – olej kokosowy, z którego zrobione jest mydło posiada silne właściwości czyszczące, dopierające. Jest świetną i naturalna alternatywa dla szarego mydła czy płynu.
 • Boraks – sól sodowa słabego kwasu borowego, uniwersalny środek czyszczący, wybawia plamy, dobrze czyści. W połączeniu z sodą posiada właściwości wybielające. Boraks jest minerałem występującym w przyrodzie.  Jest dobrym środkiem antyseptycznym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym, który ciężko się wchłania, także nie musimy się tu obawiać jego toksyczności.
 • Soda kalcynowana – zmiękcza wodę, neutralizuje zapachy, pochłania wilgoć, dezynfekuje i ładnie walczy z uporczywymi plamami.
 • Mąka ziemniaczana-  pochłania nieprzyjemne  zapachy, radzi sobie z tłustymi plamami.

Proszek do prania – ile wsypać?

Do lekko zabrudzonych ubrań dodaję 2 czubate łyżki proszku do prania. Do mocno zabrudzonych ubrań 4 łyżki. Wszystko również zależy od tego jaki macie wsad pralki – gdyby ubrania nie były doprane ciut zwiększcie dozowanie.

Dodatkowo tak jak wspomniałam wcześniej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego + ocet 100ml (świetnie czyści, eliminuje bakterie, toksyny, nie niszczy tkanin, przywraca im kolor, zapobiega zmechaceniu ubrań).

Dodaj komentarz