Dieta Clear Skin w walce z trądzikiem

„Kiedy stajesz się ofiarą ostrego trądziku, wyrabiasz sobie nawyk stałego obserwowania swojej skóry. Gapisz się w lusterko, przechylasz głowę w różne strony, szukając nowych zaognionych obszarów, nowych zaskórników, nowych problemów.

W wypadku poprawy lub pogorszenia sytuacji natychmiast jesteś tego świadomy. Ta obsesja sprawia, że czujesz nieustanny niepokój. Najgorsze było to , że czułyśmy się totalnie bezsilne kiedy kompletnie nie panujesz nad swoją skórą, zaczynasz wierzyć w to, że nie panujesz nad niczym”.

Myślę, że wielu nastolatków, ale także osób dorosłych zmagających się z trądzikiem może utożsamić się z tymi słowami, których autorkami są Nina i Randa Nelson.

Po swoich przejściach z trądzikiem w wieku nastoletnim dziewczyny postanowiły wydać książkę „Dieta Clear Skin” Wydawnictwa Znak, w której dzielą się swoją historią walki z trądzikiem. Mało tego dzielą się swoimi doświadczeniami i tym co zrobić, aby raz na zawsze pozbyć się trądziku w 6 tygodni. W książce opisane jest krok po kroku jak należy wprowadzać zmiany żywieniowe, czego unikać, a co można przyjmować w nieograniczonych ilościach:). Dużo merytorycznej wiedzy popartej badaniami z lekką dozą humoru.

Trądzik to przewlekła zapalna choroba skóry tocząca się wokół mieszka włosowego. Dochodzi w nim do nieprawidłowego różnicowania się komórek naskórka, zwiększonej produkcji łoju i namnażania się określonego gatunku bakterii – Propionibacterium acnes.

To one zapoczątkowują reakcję zapalną. Powodem 40 proc. wizyt dermatologicznych w Europie jest trądzik.

Trądzik może przyjmować wiele postaci – wągrów, zaskórników, pryszczy, a nawet dużych cyst. Wraz z postępowaniem zakażenia i zwiększeniem ciśnienia pod zatkanym porem system odpornościowy reaguje coraz ostrzej i na skórze tworzy się pełen ropy wzgórek, czyli pryszcz.

Trądzik jest efektem tego jak nasza skóra próbuje zwalczyć infekcję, czego rezultatem jest wielka czerwona krosta.  Tyle z medycznego punktu widzenia, a teraz do rzeczy.

Dziewczyny poradziły sobie z trądzikiem głównie za sprawą diety, ale nie zabrakło także ćwiczeń, które jak piszą dziewczyny „poprawiają nastrój, dają poczucie sukcesu, gdy zrealizujesz wyznaczony cel i redukują ryzyko poważnych chorób.

Dzięki nim lepiej śpisz, masz więcej energii, zwiększasz swoją siłę i gibkość, pewność siebie”.

Po przeczytaniu tej książki uświadomiłam sobie, że częstym błędem jaki popełniamy to ten, że szukamy doraźnych środków zewnętrznych w postaci maści, leków, czy innych smarowideł, często jeszcze bardziej zaogniających stany zapalne, a nie szukamy przyczyny, która właśnie często leży w diecie.

Oczywiście nie generalizując ponieważ trądzik może pojawić się zarówno ze zmian hormonalnych jak i stresu.

Dieta clear skin

W książce wskazany jest również dosyć istotny problem – mianowicie niedostateczna wiedza lekarzy na temat żywienia. W USA w ciągu 4 lat studiów studenci medycyny zaliczają niespełna 20 godzin nauki o żywieniu – sami oceńcie czy to dużo czy mało….

Dieta Clear Skin polega na ograniczeniu tłuszczu do minimum i opiera się na 6 filarach:

  • spożywaj tylko produkty pochodzenia roślinnego,
  • podstawą twojej diety powinna być nierafinowana skrobia,
  • unikaj wszelkich tłuszczów,
  • unikaj bogatych w tłuszcz produktów roślinnych,
  • jedz pełnowartościowe produkty prosto od rolnika, minimalnie przetworzone,
  • jedz prosto, różnorodności nie jest istotna, powtarzalność jest gwarantem długoterminowego sukcesu

Na pierwszy rzut oka słabo bo okazuje się, że nie za bardzo wiesz co zjeść, ale dziewczyny w książce Dieta Clear Skin podają przepisy na pełnowartościowe posiłki także nie zabraknie owsianek, ryżu, gofrów z batatów, grzybowej potrawki z jęczmieniem i soczewicą.

Dieta Clear Skin to również różnorodność warzyw i owoców. Z książki dowiecie się jak powinna wyglądać Wasza nowa spiżarnia, jakich konkretnie produktów unikać i czym je zastępować.

W książce oczywiście opisany jest szerzej każdy z tych 6 filarów i co więcej dla przekonania niedowiarków, którzy uważają, że 6 tygodni to za mało na pozbycie się trądziku – książka okraszona jest zdjęciami i historiami osób, które również zmagały się z trądzikiem, a po przejściu na dietę po trądziku nie było śladu.

Co spodobało mi się w tej książce to to, że dziewczyny nie skupiły się tylko i wyłącznie na samej Diecie Clear Skin, ale także opisały jak należy w tym czasie dbać o samą skórę wraz z wykazem substancji komedogennych, czyli takich, które zatykają pory.

„Przecież wiem, jak mam myć twarz”. Możliwe, ale poprzez zbyt częste mycie i oczyszczanie możesz ją nadmiernie wysuszyć. Może się to wydać sprzeczne z logiką, ale przesuszona skóra będzie próbować zrekompensować sobie braki poprzez wydzielenie większej ilości sebum – tak jak zbyt częste mycie włosów może spowodować, że będą się przetłuszczać.

I można by rzec, że błędne koło zostaje zatoczone. W książce opisany jest tygodniowy plan ćwiczeń. Zresztą niezależnie od tego co wybierzecie każda aktywność fizyczna, która sprawia Wam  radość jest dobra.

Dla kogo jest ta książka?

Z pewnością dla osób borykających się z trądzikiem, ale także dla rodziców, których dzieci borykają się z trądzikiem ponieważ książka daje inne spojrzenie na problem.

Pomaga zrozumieć przez co przechodzą osoby, które muszą walczyć często z niechęcią ze strony rówieśników, przezywaniem, utraceniem poczucia własnej wartości. Niestety, ale często rodzice zostawiają z tym problemem dzieci same. 

Przeczytanie książki „Dieta Clear Skin”  jest dobrym początkiem zmian, które można wprowadzić w życie na prawdę nie wielkim kosztem pod warunkiem, że mamy w sobie dużo samozaparcia i chęci zmian.

Trądzik często pozostawia po sobie zmiany emocjonalne. Badania wykazują, że u pacjentów z trądzikiem stwierdzono różne zaburzenia psychiczne, w tym niskie poczucie własnej wartości, skłonności do izolacji, gwałtowność i niepokój, depresję, wstyd. Ważne jest, by zacząć działać jak najszybciej od pojawienia się pierwszych wyprysków.

Niezależnie od tego jaki jest Wasz punkt widzenia dotyczący żywienia warto poszerzyć nieco swoją wiedzę czytając powyższą pozycję książki.  

Zawsze można zwrócić się do specjalisty żywieniowego – razem z nim omówić i wprowadzić zmiany żywieniowe w  diecie jeżeli mamy jakieś wątpliwości lub, gdy do końca nie jesteśmy przekonani.

Kiedy trądzik zacznie znikać, a twoja cera zacznie się przejaśniać, będziesz skakać z radości , a przestrzeganie zasad okaże się łatwiejsze. Miej odwagę nie przejmować się tym, co inny o tobie myślą i mówią.

Nie pozwól, by twój umysł wmówił ci, że jest inaczej! Niezależnie od tego czy przejdziesz na jakąkolwiek dietę. Zasługujesz na szczęście i sukces, więc nie pozwól nikomu zepchnąć Cię z własnej ścieżki. Wyłącz przycisk wewnętrznego krytyka, który nieustannie próbuje stłamsić w Tobie to co dobre. 

Kiedy wstydzisz się swojego wyglądu, pamiętaj, że zmagasz się ze schorzeniem, które w żaden sposób nie świadczy o tym, kim jesteś jako człowiek. Nie zapominaj, że jak wszyscy zasługujesz na miłość, szczęści i sukces.

Dodaj komentarz